Czy warto zainwestować w szambo z tworzyw sztucznych?

Szamba wykonane z polietylenu albo żywic poliestrowych cieszą się dużym zainteresowaniem wśród właścicieli działek pozbawionych dostępu do ogólnej kanalizacji. Nie jest to jednak dobra opcja dla oszczędnych, za zakup i montaż takiego szamba zapłacimy ok. 5-7 tysięcy zł.

Istnieją różne opinie, co do sensu wydawania dobrych kilku tysięcy zł na szambo plastikowe. Dla osób, starających się rozsądnie zainwestować każdy grosz, często jest to zdecydowanie zbyt duży wydatek. Natomiast dla osób, dla których priorytetem jest niezawodność i praktyczność, szambo z tworzyw wydaje się najlepszą opcją wyboru. Istotnie, zbiornik na nieczystości wykonany z wysokiej jakości laminatów nie jest tani, ale poza tą wadą, ma także szereg zalet. Jedną z nich jest niewątpliwie bardzo łatwy transport (nawet własnym autem), lekkość i prostota montażu. Poza tym, szamba plastikowe dobrze sprawdzają się w sensie użytkowym. Wyróżnia je doskonała szczelność, przez co są w pełni ekologiczne. Dodatkowym atutem zbiorników plastikowych jest ich łatwy demontaż oraz możliwość przystosowania (po wyczyszczeniu) do innych celów. W przypadku, gdy do naszej posesji zostanie podciągnięta kanalizacja, możemy zbiornik sprzedać albo zagospodarować w inny sposób.

Szambo z tworzyw sztucznych będzie zatem dobrym rozwiązaniem dla osób, które mogą pozwolić sobie na spory wydatek, a jednocześnie które poszukują lekkiego, łatwego w instalacji, bezawaryjnego zbiornika, który można by ewentualnie wykorzystać w przyszłości do innych celów. Jednak, jeśli zależy nam na ograniczeniu kosztów, warto zwrócić uwagę na nawet o połowę tańsze szamba betonowe. Są solidne i wyróżniają się dobrą szczelnością. Z drugiej strony, są bardzo ciężkie i wymagają dźwigu do usadowienia w gruncie. Aczkolwiek warto zwrócić uwagę, iż wiele firm sprzedających szamba betonowe, udostępnia także usługę transportu i montażu zbiornika.