Jak urządzić kuchnię?

W tym pomieszczeniu, jak bodaj w żadnym innym, największe znaczenie ma tak zwana ergonomia, czyli takie rozplanowanie zabudowy, aby móc jak najwygodniej sporządzać  posiłki i sprzątać. Chodzi zarówno o układ przestrzenny, jak i budowę oraz wymiary kuchennych sprzętów. Jednocześnie kuchnia winna spełniać nasze oczekiwania funkcjonalne i estetyczne.

Układ przestrzenny

Uważa się, że najbardziej racjonalny jest układ trójkątny, to znaczy taki właśnie kształt powinna mieć droga, jaka odbywamy między lodówką, kuchenką i zlewozmywakiem. Często, zwłaszcza w pomieszczeniach dłuższych, wykorzystuje się układ jednorzędowy, a dla ułatwienia pracy stosuje najbardziej w tej sytuacji odpowiednią kolejność poszczególnych segmentów. W niezbyt dużych kuchniach można również wykorzystać zabudowę w formie litery L.

Modna ostatnio wyspa, czyli skumulowanie najważniejszych elementów na środku pomieszczenia, wygląda bardzo efektownie i jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ zapewnia nieograniczony dostęp, ale wymaga sporo miejsca. Tak więc w przypadku małych kuchni w mieszkaniu w bloku jest, niestety, nieosiągalne. Zabudowa kuchni musi być dostosowana do jej kształtu i wielkości, gwarantować niezbędną ilość przestrzeni roboczej i właściwą funkcjonalność.

Meble i oświetlenie

Oprócz lodówki, kuchenki i zlewozmywaka, kuchnia musi być oczywiście wyposażona w blat roboczy i szafki, a jeśli możemy sobie na to pozwolić, ewentualnie stolik jadalny. Jeśli chodzi o szafki, ważne jest dostosowanie ich wysokości do wzrostu głównego użytkownika. Istotne znaczenie ma także budowa szafek, warto pokusić się na przykład o zainstalowanie w ich dolnej części dużych szuflad zamiast półek, co  pozwoli na uniknięcie schylania się czy przyklękania w celu wydobycia znajdujących się głębiej rzeczy.

Ogromną rolę w kuchni odgrywa oświetlenie. Miejsca, w których wykonujemy pracę najczęściej, blat, kuchenka, zlewozmywak, powinny być dobrze oświetlone, najlepiej światłem punktowym. W miarę możliwości dobrze jest wykorzystać światło naturalne, sytuując chociażby stół roboczy czy zlew blisko okna. Światło może też znakomicie pełnić funkcję dekoracyjną, na przykład dzięki podświetleniu szafek wiszących.