Plastik, drewno, aluminium? Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Budynki mieszkalne energooszczędne i pasywne pozwalają znacząco zmniejszyć wydatki za ogrzewanie. Istnieje wiele czynników, które przesądzają o tym, jak duże straty ciepła będą występować w naszym domu, a co za tym idzie, jak bardzo intensywnie będziemy go musieli ogrzewać. Jednym z elementów wpływających na mniejszą lub większą izolacyjność termiczną jest rodzaj zamontowanych okien. Plastiki, okna drewniane, a może aluminiowe? Które z nich wybrać do domu energooszczędnego?

Okna aluminiowe

Okna aluminiowe, choć wyróżniają się wysokimi walorami wizualnymi (szczególnie dobrze prezentują się w nowoczesnej architekturze), niekoniecznie muszą być optymalnym rozwiązaniem w przypadku domów energooszczędnych, a tym bardziej typowych domów pasywnych. Przesądzają o tym ich słabe właściwości w ramach izolacji termicznej. Montując okna aluminiowe musimy liczyć się z większymi stratami ciepła, a co za tym idzie z koniecznością większego zaangażowania systemów grzewczych. Jeśli okna aluminiowe szczególnie trafiają w nasze upodobania estetyczne, a jednocześnie szukamy energooszczędnych rozwiązań w domu, warto zwrócić uwagę na wariant ram wykonanych z kształtowników aluminiowych, pomiędzy które wprowadzana jest termiczna wkładka z tworzywa.

Innym energooszczędnym rozwiązaniem jest montaż wysokiej jakości okien aluminiowo-drewnianych. Wielokomorowe okna z wkładkami termicznymi z tworzywa oraz okna drewniano-aluminiowe dobrze spełnią swoje zadanie w przypadku dużych przeszklonych powierzchni, które nierzadko mają zastosowanie w budownictwie energooszczędnym. Łączą one bowiem w sobie wytrzymałości i stabilności (niezmiernie ważnej przy dużych oknach) oraz niskiej przepuszczalności cieplnej.

Okna plastikowe i drewniane

Według wielu opinii, okna z PCV posiadają najlepsze właściwości w obrębie izolacyjności termicznej. Warto jednak nadmienić, że jeśli zależy nam na naprawdę wysokiej szczelności i minimalnych stratach ciepła, powinniśmy zdecydować się na model okien z profilami wyposażonymi w kilka (np. 6 lub 7) komór oraz z dodatkowymi wkładkami termicznymi. W budownictwie energooszczędnym sprawdzą się także okna drewniane. Decydując się na nie, warto postawić na wariant dwuszybowy lub trzyszybowy oraz taki, w którym zastosowano specjalne systemy uszczelnień.

Wybierając okna do domu energooszczędnego, bez względu na to, czy zdecydujemy się na aluminium, drewno czy PCV, tudzież systemy łączone, warto przede wszystkim zwrócić uwagę, czy tzw. współczynnik przenikania ciepła znajduje się na odpowiednio niskim poziomie. Nie bez znaczenia jest też współczynnik przenikania energii słonecznej. Ten z kolei powinien być jak najwyższy.